Banner
Newsy 24.06.2026 16:30 przez Redakcja 1 min czytania 2 wyświetleń

Nie tylko Zełenski. W Gdańsku zabraknie ważnego ministra z Ukrainy

Nie tylko Zełenski. W Gdańsku zabraknie ważnego ministra z Ukrainy

Minister spraw zagranicznych Andrij Sybiha nie pojawi się na Konferencji na rzecz Odbudowy Ukrainy w Gdańsku - tak wynika ze słów rzecznika ministerstwa. To kolejny ważny ukraiński polityk, który nie przyjedzie do Polski. Wcześniej wizytę odwołał prezydent Ukrainy i jego żona. Konferencja odbędzie się w obliczu napięć w relacjach polsko-ukraińskich. Szef ukraińskiej dyplomacji Andrij Sybiha nie weźmie udziału w Konferencji na rzecz Odbudowy Ukrainy (URC 2026) w Gdańsku – wynika z wypowiedzi rzecznika MSZ w Kijowie Heorhija Tychego .

Wcześniej przyjazd do Gdańska odwołali prezydent Ukrainy Wołodymyr Zełenski i jego małżonka Ołena . - Tegoroczne wydarzenia w ramach URC w Gdańsku nie wymagają obowiązkowej osobistej obecności ministra spraw zagranicznych . Podobnie po stronie polskiej akcent nie jest położony na ministra spraw zagranicznych i wymiar dyplomatyczny, lecz na aspekty rządowe, gospodarcze, bezpieczeństwa, infrastrukturalne, humanitarne, biznesowe i inne, którym poświęcona jest konferencja - wyjaśnił Tychyj w czacie z dziennikarzami w środę.

Zaznaczył przy tym, że ukraińska dyplomacja jest zaangażowana w to wydarzenie i udziela mu wsparcia. Konferencja na rzecz Odbudowy Ukrainy. Nie będzie szefa ukraińskiego MSZ Sybihy - Wykonano ogromną pracę i liczymy na wymierne efekty. W tym roku strona ukraińska uczestniczy w wydarzeniu na najwyższym szczeblu rządowym, pod przewodnictwem premierki Julii Swyrydenko - podkreślił Tychyj. Rzecznik dyplomacji zaznaczył, że strona ukraińska chciałaby się skupić na pragmatycznym wymiarze gdańskiej konferencji .

Michał Blus

Źródło: www.polsatnews.pl

Udostępnij artykuł

Komentarze

Zaloguj się, aby dodać komentarz.

Brak komentarzy. Bądź pierwszy!