Banner
Newsy 28.06.2026 16:30 przez Redakcja 1 min czytania 1 wyświetleń

Siedemdziesiąt lat od Czerwca ’56. Uroczystości w stolicy Wielkopolski

Siedemdziesiąt lat od Czerwca ’56. Uroczystości w stolicy Wielkopolski

W Poznaniu trwają uroczystości związane z siedemdziesiątą rocznicą wydarzeń z 1956 roku. Program obchodów obejmuje cały dzień, a kulminacyjny punkt zaplanowano na wieczorne spotkanie w Auli Uniwersytetu im. Adama Mickiewicza.

Hołdy i miejsca pamięci

O godzinie 6.00 pod bramą Fabryki Pojazdów Szynowych H. Cegielskiego złożyli kwiaty Łukasz Kapustka, wiceprzewodniczący Rady Miasta, oraz Magdalena Pietrusik-Adamska, zastępczyni prezydenta miasta. Reprezentowali w ten sposób mieszkańców stolicy Wielkopolski. To właśnie stąd 28 czerwca 1956 roku na ulice wyszło ponad 10 tysięcy robotników. Protestowali w imię godności, wolności oraz poprawy bytu.

W ramach oddawania czci zmarłym wiązanki pojawiły się także przed budynkiem Komendy Wojewódzkiej Policji oraz przy Pomniku Poległych w Powstaniu Poznańskim na ulicy Kochanowskiego. Pomnik upamiętnia walki z 28 do 30 czerwca 1956 roku. Kwiaty złożono również na skwerze Trzech Tramwajarek.

Kolejne punkty programu obejmują wizyty przy tablicach pamiątkowych. Hołd oddano studentom na Politechnice Poznańskiej przy ulicy Marii Skłodowskiej-Curie oraz pracownikom Zakładów Naprawczych Taboru Kolejowego przy ulicy Roboczej. Po południu zaplanowano kolejną ceremonię pod głównym wejściem do zakładów Cegielskiego.

Główne wydarzenie dnia odbędzie się w Auli Uniwersytetu im. Adama Mickiewicza. Jego początek zaplanowano na godzinę 17.30.

Źródło: tenpoznan.pl

Udostępnij artykuł

Komentarze

Zaloguj się, aby dodać komentarz.

Brak komentarzy. Bądź pierwszy!